Światowy Dzień Konsumenta dla obywateli Ukrainy
Światowy Dzień Konsumenta dla obywateli Ukrainy
Kategoria: Aktualności
15.03.2022
Godz: 13:03
Redaktor: Monika Pecov Monika Pecov
Drukuj

Każdego roku, w dniu 15 marca, konsumenci obchodzą swoje święto. Światowy Dzień Konsumenta został ustanowiony w 1983 roku. Przypada on w rocznicę przemówienia wygłoszonego w 1962 roku w Kongresie USA przez prezydenta Johna Kennedy’ego, w sprawie projektu ustawy o ochronie praw konsumenta. Sformułował w nim cztery podstawowe prawa konsumentów: do informacji, wyboru, bezpieczeństwa
i reprezentacji. Wówczas padło z jego ust stwierdzenie „konsumenci to my wszyscy”.

Z tej okazji wszystkim Konsumentom życzymy pogody ducha, dużo satysfakcji, zadowolenia z zakupów
i usług, ludzkiej życzliwości oraz tego, aby prawa konsumentów były szanowane i respektowane przez przedsiębiorców.

W związku z obecną sytuacją wynikającą z kryzysu uchodźczego i pojawiającymi się z tego powodu problemami prawnymi dla obywateli Ukrainy, Fundacja LexCultura przygotowała krótki poradnik konsumencki w języku ukraińskim.

Publikacje – Fundacja LexCultura

Specjalnie dla uchodźców z Ukrainy UOKiK uruchomił też bezpłatne porady konsumenckie po ukraińsku pod nr tel. 801 440 220, 22 290 89 16 oraz e-mailem: uaporady@dlakonsumentow.pl.

Więcej informacji na stronie: UOKiK – Urząd – Informacje ogólne – Aktualności – Światowy Dzień Konsumenta dla Ukraińców.

Jednocześnie przypominamy, że w Starostwie Powiatowym w Zgorzelcu konsumenci mogą bezpłatnie zasięgnąć porady w sprawach konsumenckich u Powiatowego Rzecznika Konsumentów, pokój 321,
tel. 75 77 61 560 pon.- pt. w godz. 7.30-15.30.

Źródło: uokik.gov.pl, lexcultura.pl

Unia Europejska Banner