40 lat temu zaczął się w Polsce stan wojenny
40 lat temu zaczął się w Polsce stan wojenny
Kategoria: Aktualności
13.12.2021
Godz: 07:32
Redaktor: Kamila Kowalska Kamila Kowalska
Drukuj

O wprowadzeniu stanu wojennego na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej większość Polaków dowiedziała się nad ranem, w niedzielę 13 grudnia 1981 r. Przestały działać telefony i telewizja, radio nadawało tylko muzykę poważną. O godz. 6.00 Polskie Radio wyemitowało przemówienie Wojciecha Jaruzelskiego, o 9.00 powtórzono je w telewizji. W przemówieniu ogłosił on powstanie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, która przejęła rządy w kraju. Jakie ograniczenia nałożył na Polaków stan wojenny?

Zakazano wszelkich akcji protestacyjnych, strajków, manifestacji,  wprowadzona została godzina milicyjna od 22.00 do 6.00, zakłady zmilitaryzowano, podkreślając, iż strajk w nich równoważny jest dezercji, za co grozi kara śmierci. Przerwana została łączność telefoniczna, a na przesyłki pocztowe narzucona została cenzura.

Granice zostały zamknięte, przemieszczanie było możliwe tylko za okazaniem specjalnej przepustki. W telewizji i radio nadawano tylko jeden program, wydawanie większości pism zostało zawieszone. Zawieszona została także praca szkół. Ulice były patrolowane przez wojsko.

Stan wojenny został wprowadzony niezgodnie z Konstytucją PRL. Podczas jego trwania zginęło około 40 osób, internowano ponad 10 tysięcy działaczy „Solidarności”. Zawieszony został 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku.

foto: paslek.pl

Unia Europejska Banner