Wybitna ukraińska grupa muzyczna występuje w Niemczech.
„Dyvostruny” to ukraińskie słowo oznaczające »cud«. Tak nazywa się zespół muzyczny ze Lwowa, który w ostatnich latach z powodzeniem występował na krajowych i międzynarodowych festiwalach muzycznych.
Dyvostruny to Olga Litnyk (wokal, sopiłka, dvodentsivka), Ada Kindratska (wokal, kobza), Tatiana Kudryk (wokal, bandura) i Sofia Prepodobna (wokal, skrzypce).
Grają ludową i ukraińską muzykę pop, a także popularne polskie i europejskie przeboje, muzykę świąteczną i własne kompozycje, głównie na instrumentach typowych dla ich kraju. Repertuar obejmuje pieśni z różnych regionów Ukrainy: Huculszczyzny, Łemkowszczyzny, Bojkowszczyzny, Opilii, Galicji.
Wszystkie artystki mają wykształcenie akademickie i przekazują swoją wiedzę o muzyce i kulturze ukraińskiej w szczególności młodym ludziom.
11 grudnia zespół wystąpi w Kulturforum Görlitzer Synagoge. Koncert organizowany jest przez Senfkorn Verlag Görlitz i stowarzyszenie Meetingpoint Memory Messiaen.
Termin: środa, 11 grudnia, godz. 19.30
Bilety: 15 euro
Miejsce wydarzenia: Kulturforum Görlitzer Synagoge
źródło: MEETINGPOINT MEMORY MESSIAEN e.V.
