Masz MOC, by nieść POMOC

„Masz MOC, by nieść POMOC” takie hasła pojawiły się niedawno na chodnikach w Zgorzelcu. To główne motto wieloaspektowego projektu realizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii im. Janusza Korczaka i Szkołę Podstawową nr 2 z oddziałami integracyjnymi w Zgorzelcu.

W nocy z 19 na 20 września wolontariusze umieścili na chodnikach Zgorzelca graffiti z hasłem przewodnim projektu. Organizatorzy chcieli w ten sposób zwrócić uwagę na to, że na każdy rodzaj przemocy należy reagować.

Tego samego dnia w trzech miejscach miasta można było obejrzeć teatry uliczne opowiadające historie stosowania przemocy: rodzica wobec dziecka, rówieśników wobec siebie i dorosłych – w rodzinie. Sceny budziły wiele emocji, które potęgowała specjalnie dobrana muzyka.

W wielu miejscach w mieście stworzone zostały również punkty eventu „Historia misia – nie bij mnie, kochaj mnie!”, która była organizowana już po raz piąty. Wolontariusze rozdawali ulotki z informacjami o miejscach, gdzie można uzyskać wsparcie i zachęcali do reagowania na przemoc – gdy się jej doświadcza, ale i gdy się ją widzi.

Wszystkie działania zostały poprzedzone zajęciami edukacyjnymi z młodzieżą aby przede wszystkim to oni posiadali wiedzę w tym zakresie.

Projekt został zorganizowany w partnerstwie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zgorzelcu, Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Zgorzelcu i Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Zgorzelcu.

Nie mógłby się jednak odbyć bezkosztowo, gdyby nie wsparcie wielu osób i instytucji: wychowankowów Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Zgorzelcu oraz Szkoły Podstawowej nr 2 w Zgorzelcu wraz z opiekunami – Anetą Hajduczek oraz Marzeną Kata, Castoramy Zgorzelec, Jarosława Jaśkiewicza – Tomiza (Łużyczanka), Krystiana Zubkiewicza, Prezesa Sądu Rejonowego w Zgorzelcu – Sędzi Dominiki Gotthardt, Burmistrza Rafała Gronicaz, Tech – Bud. Grażyna Kociełowicz, Prezesa CHR Zgorzelec Plaza Michała Beńko oraz rodziców, wychowanków i pracowników MOS, SP2 i PCPR w Zgorzelcu. Podziękowania należą się także mieszkańcom powiatu zgorzeleckiego, którzy przynosili swoje misie do PCPR w celu wykorzystania ich podczas akcji.