Powiat Zgorzelecki z nagrodą „CLIMATIC TOWN – Energetyczna rewitalizacja miast”!
Powiat Zgorzelecki z nagrodą „CLIMATIC TOWN – Energetyczna rewitalizacja miast”!
Kategoria: Aktualności
23.09.2019
Godz: 12:38
Redaktor: Kamila Kowalska Kamila Kowalska
Drukuj

Projekt termomodernizacji Domu Pomocy Społecznej „Jutrzenka” w Zgorzelcu okazał się jednym z najlepszych w konkursie „CLIMATIC TOWN – energetyczna rewitalizacja miast”. Dzięki temu Powiat Zgorzelecki otrzymał dokumentację techniczną dla tej inwestycji.

„CLIMATIC TOWN – Energetyczna Rewitalizacja Miast” to projekt zrealizowany przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego w partnerstwie z Saksońską Agencją ds. Energii SAENA GmbH w Dreźnie. Jego całkowita wartość to 400 tys. euro, w tym 138 tys. euro dla Dolnego Śląska. Głównym punktem projektu był konkurs na najlepsze propozycje rewitalizacji obiektów publicznych z uwzględnieniem efektywności energetycznej. Dla zwycięzców zostały wykonane dokumentacje techniczne, które umożliwią przeprowadzenie tych inwestycji w przyszłości.

Dokumentacja techniczna dla każdego obiektu publicznego obejmuje audyt energetyczny, audyt efektywności energetycznej oraz projektowaną charakterystykę energetyczną. Dzięki niej zwycięzcy otrzymują propozycje różnych ulepszeń ograniczających zużycie energii, opinię konserwatora zabytków, analizę stanu istniejącego obiektu, a także wymaganą dokumentację do uzyskania dofinansowania ze źródeł zewnętrznych.

Najlepsze inwestycje rewitalizacyjne zgłosiły Gmina Jawor, Powiat Kamiennogórski, Gmina Leśna, Powiat Zgorzelecki oraz Powiat Złotoryjski. W planach są m.in. takie projekty jak rewitalizacja Ratusza w Jaworze, przebudowa byłego dworca PKP w Leśnej, czy termomodernizacja Domu Pomocy Społecznej „Jutrzenka” w Zgorzelcu – mówi Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski.

Oprócz konkursu w ramach projektu odbyły się szkolenia z zakresu zwiększania efektywności energetycznej i wizyty studyjne na Dolnym Śląsku i w Saksonii. Wydany także został podręcznik dobrych praktyk skierowany do samorządowców i instytucji publicznych.

Unia Europejska Banner