Uroczystość upamiętniająca 79. rocznicę wyzwolenia obozu jenieckiego Stalag VIII A Görlitz
Uroczystość upamiętniająca 79. rocznicę wyzwolenia obozu jenieckiego Stalag VIII A Görlitz
Kategoria: Aktualności
6.05.2024
Godz: 13:01
Redaktor: Monika Pecov Monika Pecov
Drukuj

W dniu 8 maja 2024 r. o godz. 14:00 Fundacja Pamięć, Edukacja, Kultura oraz stowarzyszenie Meetingpoint Memory Messiaen e.V. zapraszają Państwa na uroczystość upamiętniającą 79. rocznicę wyzwolenia Stalagu VIII A w Zgorzelcu.

Stalag VIII A był jednym z 220 obozów jenieckich znajdujących się na terytorium Niemiec podczas II wojny światowej. Obóz powstał w Görlitz-Moys (obecnie Zgorzelec Ujazd) w 1939 r. i został przydzielony do VIII. Okręgu Wojskowego z komendanturą we Wrocławiu.

Do 8 maja 1945 r., kiedy to obóz został wyzwolony, przez Stalag VIII A przeszło około 120 000 jeńców różnych narodowości, w tym Polacy, Francuzi, Belgowie, Jugosłowianie, Włosi, obywatele Związku Radzieckiego, Amerykanie i Brytyjczycy. Jako tania siła robocza byli wykorzystywani do prac przymusowych w niemal wszystkich gałęziach przemysłu w całym regionie. Ciężkie warunki pracy, głód, choroby i znęcanie się doprowadziły do śmierci około 10 000 więźniów w latach 1939-1945.

Jak co roku chcemy upamiętnić wyzwolenie obozu przez oddziały Armii Czerwonej 8 maja 1945 roku. Wydarzenie upamiętniające odbędzie się 8 maja 2024 r. o godz. 14:00 pod pomnikiem ofiar obozu w miejscu pamięci Stalag VIII A w Zgorzelcu. Przemówienie wygłoszą Kinga Hartmann-Wóycicka, prezes Fundacji Pamięć, Edukacja, Kultura oraz Alexandra Grochowski, dyrektorka zarządzająca stowarzyszeniem Meetingpoint Memory Messiaen. Następnie odbędzie się modlitwa ekumeniczna i ceremonia złożenia wieńców. Na zakończenie obie organizacje zaproszą gości na rozmowy przy kawie i cieście.

Źródło: Meetingpoint Memory Messiaen e.V.

Unia Europejska Banner