Wyjątkowy jubileusz klubu UKS Hutnik Pieńsk
Wyjątkowy jubileusz klubu UKS Hutnik Pieńsk
Kategoria: Aktualności
28.10.2019
Godz: 13:50
Redaktor: Kamila Kowalska Kamila Kowalska
Drukuj

Zapaśniczy Klub Sportowy UKS Hutnik Pieńsk obchodzi 55-lecie istnienia! Uroczystości jubileuszowe zaszczycili swoją obecnością legendarni olimpijczycy i medaliści mistrzostw świata. 

Na obchody wyjątkowego jubileuszu przybyli m.in. Andrzej Supron – Prezes Polskiego Związku Zapaśniczego oraz wicemistrz olimpijski i mistrz świata, trzykrotny mistrz olimpijski Józef Tracz oraz Ryszard Wolny – złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Atlancie. W Euregiokom Pieńsk pojawiło się również wielu obecnych i byłych zapaśników z rodzinami, przyjaciele klubu oraz trenerzy z Polskich Klubów Sportowych.

Na początku uroczystości prezes klubu Jacek Okoń przybliżył historię klubu oraz dotychczasowe osiągnięcia. Na przestrzeni 55 lat w Pieńsku ćwiczyło setki zawodników, a tradycja zapaśnicza i zamiłowanie do maty przechodziło z pokolenia na pokolenie.

Dzięki władzom samorządowym, trenerom, sponsorom i działaczom, klub istnieje przez tyle lat, a nasi zawodnicy osiągają spektakularne osiągnięcia – podkreślał prezes Jacek Okoń.

Podczas jubileuszu zostało uhonorowanych 10 najlepszych zawodników:

  • siostry Agata i Magda Pietrzyk
  • Eleni Takuridu
  • Anna Zwirydowska
  • Agata Walerzak
  • Wojciech Zieziulewicz
  • Wiesław Pijanowski
  • Ryszard Cukierski
  • Dawid Jesiołowski
  • Jerzy Czaja

Na wniosek zarządu klubu okolicznościowymi odznaczeniami Polskiego Związku Zapaśniczego i Dolnośląskiej Federacji Sportu zostali uhonorowani także działacze oraz osoby wspierające sport zapaśniczy. Okolicznościowe medale odebrali m.in. Mirosław Fiedorowicz – Wicestarosta Zgorzelecki i Małgorzata Sokołowska – Przewodnicząca Rady Powiatu Zgorzeleckiego.

W szczególny sposób został wyróżniony pierwszy zespół zapaśniczy z 1964 roku, który walczył w II Lidze Państwowej pod pieczą założyciela i ówczesnego prezesa klubu Eugeniusza Polakowskiego. Rozsiani po całej Polsce emerytowani zawodnicy stawili się w Pieńsku, aby wziąć udział w uroczystości. Dla Andrzeja Ługowskiego, Ryszarda Stodolnego, Jerzego Kałużnego, Zygmunta Dobosiewicz oraz Ryszarda Majkuta, był to bardzo wzruszający moment.

Andrzej Ługowski na ręce trenera Pandeli Bagladzis złożył „ swoją relikwię” – czerwony kostium zapaśniczy, w którym reprezentował klub w zawodach zapaśniczych. Przekazując trenerowi kostium poprosił, by w przyszłości obecny trener przekazał go kolejnym pokoleniom zawodników, aby pamiętali o historii klubu i osobach, które ją tworzyły.

Słowa uznania dla działalności klubu i osiągnięć zawodników wraz z gratulacjami złożyli przedstawiciele władz samorządowych oraz zaproszeni gości.

Uroczystość umilili swoimi występami muzycznymi: Lasowanie, zespół Orfeusz oraz zespół Zorbas z Wałbrzycha.

Swoje umiejętności zaprezentowali ponadto młodzi adepci sportu zapaśniczego, którzy obecnie walczą i reprezentują UKS „Hutnik” Pieńsk na arenie krajowej i międzynarodowej.

« z 2 »
Unia Europejska Banner