Obchody Narodowego Święta Niepodległości 2022

11 listopada obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości upamiętniające wydarzenia z 1918 roku, kiedy to Polska po 123 latach zaborów odzyskała swoją suwerenność.

Uroczystości rozpoczęły się w czwartek 10 listopada br. w Zawidowie przy pomniku na Placu Zwycięstwa. W obchodach wziął udział Starosta Zgorzelecki Artur Bieliński, a także Burmistrz Zawidowa Robert Łężny. W Zawidowie uczniowie Szkoły Podstawowej zaprezentowali niezwykle emocjonalne utwory patriotyczne.

Na zaproszenie Wójta Gminy Sulików Roberta Starzyńskiego, Starosta Zgorzelecki uczestniczył również w uroczystościach Narodowego Święta Niepodległości w Sulikowie. Obchody uświetnił występ grupy rekonstrukcyjnej – „Żywa lekcja historii- walka Polski o niepodległość”.

Zgorzeleckie obchody 104. rocznicy rozpoczęły się mszą św. w intencji Ojczyzny, która została odprawiona w kościele pw. Św. Bonifacego w Zgorzelcu. Następnie przed Pomnikiem Millenium władze powiatu uroczyście upamiętniły rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Starosta Zgorzelecki Artur Bieliński, Wicestarosta Mirosław Fiedorowicz, Etatowy Członek Zarządu Ireneusz Owsik oraz Przewodnicząca Rady Powiatu Zgorzeleckiego Małgorzata Sokołowska oddali hołd poległym za naszą niepodległość, składając symboliczne biało czerwone kwiaty. W uroczystościach uczestniczyli również Burmistrz Miasta Zgorzelec, Rafał Gronicz oraz nadburmistrz Görlitz Octavian Ursu.

W piątkowych uroczystościach licznie uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych z Powiatu Zgorzeleckiego, mieszkańcy Zgorzelca, delegacje służb mundurowych, delegacje związków kombatanckich oraz przedstawiciele instytucji i zakładów działających na terenie miasta i powiatu, radni z Powiatu Zgorzeleckiego, Gminy Zgorzelec i Miasta Zgorzelec.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości zwieńczyło Wielkie Śpiewanie Pieśni Patriotycznych w PGE Turów Arena, współorganizowane przez Starostę Zgorzeleckiego oraz Burmistrza Miasta Zgorzelec.

Dzięki heroizmowi walczących o Rzeczpospolitą możemy dzisiaj cieszyć się wolnością i być dumnymi obywatelami naszej ojczyzny. Jednocześnie pamiętajmy, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze i naszym obowiązkiem jest zabiegać o nią każdego dnia, każdym naszym działaniem.