Od 4 maja przywrócenie małego ruchu granicznego
Od 4 maja przywrócenie małego ruchu granicznego
Kategorie : Aktualności, Koronawirus SARS-CoV-2
30.04.2020
Godz: 17:33
Redaktor: Kamila Kowalska Kamila Kowalska
Drukuj

Zgodnie z projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia od 4 maja zostanie przywrócony tzw. mały ruch graniczny. To oznacza, że pracownicy zatrudnieni lub świadczący usługi na terenie Niemiec i Czech oraz uczniowie szkół uzyskają możliwość przekraczania granic bez obowiązku odbywania 14-dniowej kwarantanny w Polsce. Nowe uprawnienie nie będzie dotyczyło pracowników ochrony zdrowia oraz służb socjalnych.

O częściowym otwarciu ruchu granicznego premier Mateusz Morawiecki poinformował podczas czwartkowej wideokonferencji z udziałem przedstawicieli przygranicznych samorządów. Zdalne spotkanie było podsumowaniem konsultacji, które od kilku dni trwały pomiędzy władzami samorządowymi z rejonów przygranicznych a Kancelarią Premiera.

W początkowej fazie ruch przygraniczny będzie odbywał się dotychczas otwartymi przejściami granicznymi. W powiecie zgorzeleckim są to przejścia w Zgorzelcu oraz Jędrzychowicach. Z czasem ma nastąpić otwarcie dodatkowych przejść. O dopuszczenie do ruchu tych znajdujących się w Radomierzycach, Sieniawce i Zawidowie zaapelował podczas telekonferencji Starosta Powiatu Zgorzeleckiego Artur Bieliński.

Trwają także rozmowy w sprawie zwolnienia osób świadczących pracę w Czechach z obowiązku posiadania aktualnych testów na SARS-CoV-2.

W wideokonferencji udział wzięli także wiceminister spraw wewnętrznych Bartosz Grodecki oraz wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Powiat Zgorzelecki reprezentował starosta zgorzelecki Artur Bieliński.

Szczegółowe informacje dotyczące przywrócenia małego ruchu granicznego zostaną zawarte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Projekt rozporządzenia dostępny jest tutaj

Unia Europejska Banner