Przysięga wojskowa w Bogatyni
Przysięga wojskowa w Bogatyni
Kategoria: Aktualności
18.07.2023
Godz: 12:37
Redaktor: Kamila Kowalska Kamila Kowalska
Drukuj

W niedzielę 16.07 br., na stadionie miejskim w Bogatyni miały miejsce uroczystości związane z uroczystą przysięgą wojskową. Grupa 120 ochotników 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppłk. Ludwika Marszałka, ps. „Zbroja” dołączyło do Terytorialsów.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Następnie ulicami miasta przemaszerowali żołnierze, samorządowcy, uczestnicy wydarzenia, poczty sztandarowe organizacji związkowych, kombatanckich, sybiraków, harcerzy oraz szkół i udali się na stadion, gdzie rozpoczęła się uroczystość zaprzysiężenia.

W wydarzeniu wzięli udział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Marzena Machałek, Poseł do Parlamentu Europejskiego Anna Zalewska, Senator RP Rafał Ślusarz, Wicewojewoda Dolnośląski Jarosław Kresa, Starosta Zgorzelecki Artur Bieliński, Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Wojciech Dobrołowicz, Przewodniczący Rady Miejskiej w Bogatyni Eugeniusz Kubica oraz Dyrektor Oddziału PGE GiEK Elektrownia Turów Oktawian Leśniewski.

W trakcie uroczystości głos zabrał Starosta Zgorzelecki Artur Bieliński, który podziękował ochotnikom za poświęcenie dla kraju:

“Wasza przysięga zbiega się z rocznicą zwycięstwa pod Grunwaldem. 613 lat temu na polach Grunwaldu Polacy pokonali Zakon Krzyżacki. Tak jak wy teraz wstąpiliście do wojska, tak wtedy na Węgrzech, w Niemczech każdy, kto czuł się Polakiem wracał do Polski. Wracał do Polski, bo wiedział, że jego kraj czeka śmiertelny bój. Zostawiali wszystko. Zostawiali majątki, zostawiali dostojeństwa, nie dawali się przekupić. Wracali na czele z Zawiszą Czarnym. Odnieśli wielkie zwycięstwo. Wy jesteście w tej sztafecie pokoleń, obrońców naszego kraju kolejnym zawodnikiem, który będzie niósł zobowiązania, które powstały setki lat temu, które każde pokolenie musi nieść z sobą. Wy, jak oni zostawiliście coś, poświęciliście coś, żeby wstąpić do wojsk obrony terytorialnych. Gdy nadejdzie ten moment, że trzeba będzie walczyć, że trzeba będzie wypełnić słowa roty, wtedy je wypełnicie. I za to Wam, Waszym dowódcom, Waszym rodzinom serdecznie dziękuję.”

W trakcie uroczystości głos zabrał także Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Wojciech Dobrołowicz, który odczytał list skierowany do żołnierzy przez Marszałek Sejmu RP Elżbietę Witek.

Sześciu żołnierzom wręczono listy gratulacyjne za bardzo dobre wyniki osiągnięte podczas szkolenia.

Dyrektor Oddziału PGE GiEK Elektrownia Turów Oktawian Leśniewski oraz pan Andrzej Użarowski pracownik elektrowni zostali wyróżnieni odznaką pamiątkową 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej za wzorową postawę i szczególne zasługi dla Brygady.

Uroczystość złożenia przysięgi zakończyła się defiladą pododdziałów 16DBOT wraz z orkiestrą reprezentacyjną WOT.

foto: bogatynia.pl

Unia Europejska Banner