Rozpoczął się projekt Kindermiasto Zgorlitz 2023!
Rozpoczął się projekt Kindermiasto Zgorlitz 2023!
Kategoria: Aktualności
19.07.2023
Godz: 07:54
Redaktor: Monika Pecov Monika Pecov
Drukuj

Wczoraj 18 lipca, godzina 9:00. na terenie Szkoły Podstawowej nr 5 przy ulicy Kościuszki
w Zgorzelcu zaczynają pojawiać się dzieci. Swoje pierwsze kroki kierują do rejestracji, gdzie otrzymają dowód Kindermiasta. Potem ustawiają się w kolejce po wybór zawodu. Na niemal 200 dzieci czekają dwa tygodnie pełne zaangażowania, radości, gier i zabawy

Organizowany co dwa lata polsko-niemiecki projekt Kindermiasto Zgorlitz odbywa się w tym roku
w dniach od 18 do 21 i od 24 do 27 lipca po polskiej stronie Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz. Uczestniczące w projekcie dzieci w  wieku od 7 do 14 lat spędzą dwa wakacyjne tygodnie w dziecięcym miasteczku, które jest otwarte w godzinach od 9 do 16 i będą mogły spróbować swoich sił w 30 zawodach z sześciu dziedzin: gastronomia, rękodzieło, sztuka, media, administracja miejska i sport,
a także zarobić własne pieniądze. Oprócz wykonywania zawodu, dzieci mogą liczyć na mnóstwo wolnego czasu, podczas którego czekają na nie przeróżne atrakcje takie jak wizyty w restauracjach czy występy taneczne i cyrkowe. Ponadto obywatelki i obywatele Kindermiasta wezmą udział w wyborach na burmistrza, a także będą mieli możliwość zgłaszania propozycji zmian w Kindermieście. Pod koniec każdego KiMi-tygodnia dzieci wezmą udział w festynie miejskim Kindermiasta.

„Gdy na teren Kindermiasta przybyły pierwsze dzieci, na twarzach członków zespołu pojawiły się uśmiechy i poczuliśmy, że trud kompleksowych przygotowań się opłacił“, relacjonuje Damian Dąbek, nowy kierownik projektu ze stowarzyszenia Meetingpoint Memory Messiaen e. V.

Projekt Kindermiasto Zgorlitz jest organizowany przez stowarzyszenia Ca-Tee-Drale e.V. i esta e.V. pod kierownictwem Meetingpoint Memory Messiaen e.V. i sponsorowany jest przez Fundację Kultury Wolnego Związkowego Kraju Saksonia, Fundację Kreuzberg, Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży, Miasta Görlitz i Zgorzelec, Kulturelle Bildung im Kulturraum Oberlausitz – Niederschlesien 2023, Max, Erika und Ullrich – Stiftung oraz wspierany przez wiele stowarzyszeń, inicjatyw i firm z Görlitz i Zgorzelca.

Osoby dorosłe pragnące zapoznać się ze strukturą Kindermiasta, będą mogły wziąć udział
w oprowadzaniach z przewodnikiem, organizowanych przez dzieci uczestniczące w projekcie.

Ponadto, zapraszamy przedstawicieli mediów, którzy chcieliby stworzyć relację z projektu lub przeprowadzić wywiad z organizatorami. Prosimy o kontakt z zespołem pod adresem registracja@kindermiasto.eu lub pod numerem telefonu 0048 730 367 314.

Źródło: MEETINGPOINT MEMORY MESSIAEN e.V.

Unia Europejska Banner