SOUNDS of stre!fen czyli Międzynarodowy Tydzień Artystek i Artystów Performance
SOUNDS of stre!fen czyli Międzynarodowy Tydzień Artystek i Artystów Performance
Kategoria: Aktualności
6.07.2023
Godz: 07:30
Redaktor: Monika Pecov Monika Pecov
Drukuj

Prezentacja performansów na żywo: 8 lipca 2023, 17:00-20:00

W ramach festiwalu Via Thea | Miejsce prezentacji: Waidhausplatz – FischmarktSześcioro artystów i artystek z Polski, Turcji, Ukrainy i Niemiec weźmie udział w “Międzynarodowym Tygodniu” w ramach Festiwalu Sztuki Performance stre!fen. To drugi ważny akcent szerokiego programu działań performatywnych, spektakularnie i z dobrą energią zapoczątkowanego  w naszym mieście majowym cyklem OKNO.

Temat przewodni tegorocznego spotkania to „SOUNDS of stre!fen“. Artyści zaproszeni przez kuratora, Emraha Gökdemir, przyjechali do Görlitz/Zgorzelca, by odkrywać Europa-Miasto, czerpać z niego inspirację i tworzyć związane z różnorodnymi dźwiękami performansy site-specific, czyli inspirowane wybranymi miejscami i sytuacjami.

Od samego początku sztuka performance miała organiczny związek z dźwiękiem. Mogą one być zarówno jej materią, jak i przedmiotem konfrontacji. Bądź nie tylko widzem, ale i słuchaczem! Daj się zaskoczyć, zaintrygować i ponieść temu, co dzieje się wokół ciebie. – zachęca Emrah Gökdemir.

6 lipca przy Berlinerstrasse 44 o godzinie 19:00 będzie okazja do spotkania z artyst(k)ami i bezpośredniej rozmowy z nimi o ich pracy i koncepcjach. Równolegle, w dniach 6-9 lipca, we współpracy z Roland Gräfe Stiftung odbywać się będzie interdyscyplinarny plener z udziałem artystek i artystów wizualnych z Niemiec i Polski – wtedy również będzie okazja, by ich poznać.

W sobotę, 8 lipca, od 17:00 do 20:00, między Waidhausplatz a Fischmarktem, we współpracy z festiwalem ViaThea, artyści zaprezentują swoje działania zarówno oczom, jak i uszom publiczności.

Artystki – artyści:
Grzegorz Bożek (PL)
Tetiana Kornieieva (UA / DE)
Melisa Kurtuluş (TR)
Jerzy Norkowski (PL)
Kenan Nuraydın (TR)
Dystopic Symptoms (DE)

Między 16 a 23 sierpnia przy Berlinerstrasse 44 oglądać będzie można wystawę Li Kirnbauer „OBENRUM FREI“, przygotowaną we współpracy z Feministycznym Forum Görlitz. Następnie, pod koniec sierpnia odbywać się będzie kolejna edycja PAS | Performance Art Studies z BBB Johannes Deimlingiem z publiczną prezentacją performansów przygotowanych przez uczestniczki i uczestników.

Działania stre!fen nie ograniczą się jednak tylko do naszych miast. W Herrnhut odbędą się dwa warsztaty dla uczniów, a organizatorzy stre!fen spotkają się z polskimi partnerami podczas ArtLabu w Jasielówce.

Dokumentacja fotograficzna i wideo wszystkich występów, a także wyniki plenerów będą prezentowane na wystawie podsumowującej, od końca września do października.

Wszystkie wydarzenia stre!fen są bezpłatne.

Pełny program i więcej szczegółowych informacji na stronie: https://streifen-performanceart.de

Wsparcie finansowe: Kulturstiftung des Freistaates Sachsen, Kulturraum Oberlausitz-Niederschlesien, Fundacja Współpracy Polsko-NIemieckiej oraz Miasto Görlitz

Festiwal odbywa się pod patronatem Burmistrza Miasta Zgorzelec

Źródło: Zespół Festiwalu STRE!FEN 2023

Unia Europejska Banner