Warsztaty w Gozdaninie: Posadzono ponad 100 drzew!
Warsztaty w Gozdaninie: Posadzono ponad 100 drzew!
Kategoria: Aktualności
26.08.2019
Godz: 14:15
Redaktor: Kamila Kowalska Kamila Kowalska
Drukuj

Warsztaty na temat starych odmian drzew owocowych w Gozdaninie były finałowym akcentem projektu “Myśl globalnie, Działaj lokalnie – promocja i ochrona bioróżnorodności”

Dr Ewelina Gudarowska z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu podzieliła się z uczestnikami warsztatów swoją szeroką wiedzą z zakresu uprawy roślin – szczególnie przydatną dla rolników i miłośników zieleni.

Co daje ochrona i promocja nasadzeń starych odmian drzew owocowych?

  • Sadząc drzewa chronimy się przed skutkami postępujących zmian klimatu. Zadrzewienia śródpolne i przydrożne chronią pola przed osuszającymi je wiatrami, magazynują wodę i filtrują glebę z zanieczyszczeń.
  • Stare odmiany drzew owocowych przez swój niekomercyjny charakter zagrożone są wyginięciem. Na przykładzie jabłoni – obecnie w Europie przemysłowo uprawia się jedynie jej kilka odmian. Dla porównania w samej Polsce występuje ponad 100 historycznych odmian. Każda z nich ma swój indywidualny zestaw cech (takie jak odporność na daną chorobę, suszę, czy kształt i smak owoców) mogący być bazą do tworzenia nowych odmian, lepiej dostosowanych do zmian klimatu.
  • Drzewo to nie tylko owoce, którymi mogą żywić się ludzie i dzikie zwierzęta. To cały ekosystem gdzie tysiące stworzeń ma swój dom. Wiele z nich są naszymi sojusznikami w walce ze szkodnikami i chorobami.

Po prelekcji Ewelina Gudarowska zaprezentowała jak prawidłowo sadzić, przycinać i okulizować drzewa owocowe. Uczestnicy warsztatów wspólnie posadzili w sumie ponad 100 drzew starych odmian drzew owocowych!

W przerwach uczestnicy mogli spróbować regionalnych dań i napojów przygotowanych przez mieszkańców Gozdanina.

Aby rozpropagować to co dobre, dla przedstawicieli sąsiednich sołectw, lokalnych stowarzyszeń i samorządów przygotowano dodatkową pulę drzew, które zostaną posadzone jako zaczątek nowych nasadzeń w miejscu ich działania.

Projekt “Myśl globalnie, Działaj lokalnie – promocja i ochrona bioróżnorodności” zrealizowany został dzięki Programowi “Dolnośląskie Małe Granty” współfinansowanemu ze środków Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Źródło: Stowarzyszenie Bystry Strumień

Unia Europejska Banner