Zgorzelecki szpital otrzyma nową karetkę
Zgorzelecki szpital otrzyma nową karetkę
Kategoria: Aktualności
11.09.2019
Godz: 13:56
Redaktor: Kamila Kowalska Kamila Kowalska
Drukuj

Zespół ratownictwa medycznego Wielospecjalistycznego Szpitala – SP ZOZ w Zgorzelcu będzie mógł wkrótce korzystać z kolejnego nowoczesnego ambulansu. W poniedziałek 11 września zwarto umowę dotacji w kwocie 400 tys. zł. na jego zakup.

Umowa została podpisana w nowo wybudowanej przyszpitalnej przychodni w Zgorzelcu przez Sekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia Waldemara Kraskę oraz Dyrektor WS-SP ZOZ w Zgorzelcu Zofię Barczyk. Nowoczesna karetka umożliwi zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów oraz przyczyni się do poprawy warunków pracy zespołu ratownictwa medycznego.

Myślę, że to wydarzenie jest tym bardziej istotne, gdyż pieniądze podatników zostały dobrze wydane. Są to fundusze, które będą ratowały ludzkie życie i zdrowie – przyznał Mirosław Fiedorowicz, Wicestarosta Zgorzelecki.

Dyrektor Zofia Barczyk podkreśliła natomiast, że WS-SP ZOZ w Zgorzelcu stale realizuje odpowiedzialną strategię na rzecz rozwoju opieki zdrowotnej zarówno w powiecie zgorzelecki, jak i całym regionie.

Wyjątkowość naszego szpitala polega na tym, że udało nam się stworzyć placówkę o porównywalnych standardach do zagranicy. Szpital posiada 780 łóżek, 1250 pracowników i hospitalizuje 50 tys. pacjentów na 26 oddziałach. Jesteśmy liderem w regionie w zakresie dynamiki rozwoju. Leczymy i diagnozujemy najwięcej pacjentów na Dolnym Śląsku.

Przed nami stoją jednak wyzwania w zakresie onkologii i uzupełnienia leczenia pacjentów radioterapią. Z pokorą, zmęczeni i zdesperowani, oczekujemy na pozytywne rozstrzygnięcie finansowania radioterapii w Zgorzelcu. Mamy świadomość, że liczba chorób nowotworowych jest wysoka, a nasi pacjenci umierają z powodu braku dostępu do odpowiedniego leczenia – mówiła Dyrektor Zofia Barczyk.

Wicestarosta Powiatu Zgorzeleckiego podkreślił, że otwarcie nowoczesnego Centrum Radioterapii Amethyst w Zgorzelcu będzie niezmiernie ważnym uzupełnieniem prowadzonych przez szpital oddziałów chirurgii onkologicznej i onkologii klinicznej.

Zgorzelecki szpital jest dla nas bardzo ważnym instrumentem oddziaływania na lokalną społeczność i stan jej zdrowotności. Mamy się czym pochwalić dzięki inicjatywie dyrekcji oraz pracowników, którzy są niezwykle zaangażowani w to, by wszystkie usługi były świadczone na jak najwyższym poziomie.

Bardzo proszę Ministerstwo Zdrowia o pochylenie się nad tematem zgorzeleckiej radioterapii, która wymagała wielkiego wysiłku finansowego oraz organizacyjnego, a także zaangażowania wielu osób. Myślę, że byłoby niefortunnym, gdyby to przedsięwzięcie zakończyło się fiaskiem. Liczymy na wsparcie i prosimy o pomoc – zaapelował Mirosław Fiedorowicz.

Odpowiedź Waldemara Kraski – Sekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia, może jednak napawać mieszkańców powiatu zgorzeleckiego oraz wszystkich pacjentów szpitala w Zgorzelcu, umiarkowanym optymizmem:

– Myślę, że ta bardzo nowoczesna radioterapia, którą zaprezentowała mi pani dyrektor, uzupełni kompleksowość leczenia w tym szpitalu. Mieszkańcy Zgorzelca i nie tylko są w pełni uprawnieni do tego, by korzystać z leczenia radioterapią.

Unia Europejska Banner