Pokazy i prezentacje – czyli jak uniknąć niekorzystnej umowy zakupu
Pokazy i prezentacje – czyli jak uniknąć niekorzystnej umowy zakupu
Kategoria: Aktualności
28.06.2019
Godz: 20:07
Redaktor: Kamila Kowalska Kamila Kowalska
Drukuj

[responsivevoice_button voice=”Polish Female” buttontext=”Lektor”]

Sprzedaż towarów w systemie pokazów to popularna forma spotkań przedsiębiorców z potencjalnymi klientami w powiecie zgorzeleckim. Jak unikać podejmowania pochopnych i nieprzemyślanych decyzji zakupowych oraz w jaki sposób wycofać się z zawartych umów sprzedaży radzi Powiatowy Rzecznik Konsumentów.

 Zaproszenie na pokaz

Na terenie naszego powiatu często odbywają się spotkania, na których przedsiębiorcy sprzedają towary w systemie pokazów. Na taki pokaz zapraszane są najczęściej osoby starsze. Pokazy organizowane są w restauracjach, hotelach, domach kultury. W trakcie pokazu prowadzący prezentują nam towary, które rzekomo są niezbędne w każdym domu lub mają nam pomóc w naszych dolegliwościach bądź chorobach. Najczęściej są to garnki, naczynia, pościel z wełny, odkurzacze, urządzenia do masażu. Po dokonaniu zakupu prezentowanych towarów przychodzi moment zastanowienia i wtedy najczęściej okazuje się, że decyzja o zakupie była nieprzemyślana, podjęta zbyt pochopnie. Właściwie to tak naprawdę zakupiony towar nie jest nam potrzebny.

Dlaczego więc, mimo to kupujemy na pokazach? Prowadzący wykorzystują wiele technik, dzięki którym namawiają uczestników pokazu na dokonanie zakupów. Częstą praktyką jest wręczanie drobnych prezentów lub organizowanie po pokazie smacznego darmowego poczęstunku dla jego uczestników. Takie gesty prowadzących wzbudzają u klientów poczucie, że powinni się odwdzięczyć, dokonać zakupu. A przecież często się zdarza, że ten sam towar można kupić w sklepie w dużo lepszej cenie. Jeżeli mimo to zawarłeś umowę sprzedaży i chcesz się z niej wycofać, dowiedz się, jak możesz od niej odstąpić.

Termin odstąpienia od umowy

W ciągu 14 dni od podpisania umowy masz prawo odstąpić od umowy bez podawania przyczyny i zwrócić towar.
• Jeśli chcesz zwrócić kupiony towar, tzn. chcesz odstąpić od umowy, powinieneś złożyć przedsiębiorcy oświadczenie o odstąpieniu. Napisz pismo i wyślij je listem poleconym za potwierdzeniem odbioru na adres sprzedawcy znajdujący się na paragonie lub umowie. Zachowaj treść listu (kopię, drugi egzemplarz), a także dowód jego nadania.
• Ponadto, w ciągu 14 dni od dnia wysłania pocztą lub osobistego dostarczenia pisma z odstąpieniem od umowy sprzedaży należy zwrócić sprzedawcy towar.

Pamiętaj
• Biorąc udział w pokazie możesz zjeść poczęstunek ale nie czuj się do czegokolwiek zobowiązany;
• Cena promocyjna nie musi oznaczać, że jest to dla Ciebie wyjątkowa korzyść;
• Nie działaj pod presją czasu, rzeczy prezentowane dzisiaj na pewno będą możliwe do kupienia w innym terminie;
• Nie miej wyrzutów sumienia, że prowadzący zaprasza Cię na pokaz, a Ty nic od niego nie kupisz – to jego praca;
• Żądaj kopii każdego dokumentu, jaki podpisujesz.
• Staraj się omijać pokazy, gdy będziesz potrzebował coś kupić, pójdziesz do sklepu.

W razie pytań i wątpliwości należy zwróć się do Powiatowego Rzecznika Konsumentów, który ma siedzibę w Starostwie Powiatowym w Zgorzelcu – pokój 106, tel. 75 77 61 560 od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30.

Unia Europejska Banner