Fundacja Twoja Droga z Łagowa zaprasza Rodziny z powiatu zgorzeleckiego
z dziećmi w wieku od 3 do 10 lat do udziału w projekcie pt. „Leśna ścieżka drogą do dzieci bliskich Naturze”.
Celem projektu jest wspieranie wszechstronnego rozwoju dzieci w bliskiej więzi
z Naturą poprzez pozytywny wpływ kontaktu z Przyrodą na rozwój psychiczny, fizyczny
i wychowanie dzieci.
Jak piszą w zaproszeniu organizatorki:
„Dla współczesnych dzieci największą przeszkodą w kontakcie z Naturą jest styl życia
i „atrakcyjność” innych rozrywek, przeważnie wirtualnych. Na doświadczanie Natury
nie starcza czasu lub chęci. W związku z tym coraz więcej dzieci dotyka zespół deficytu kontaktu
z naturą. Sformułowanie to wprowadził po raz pierwszy Richard Louv, amerykański dziennikarz.
W 2005 roku wydał książkę „Ostatnie dziecko w lesie. Ocalić nasze dzieci przed Syndromem Deficytu Natury”. Wysunął on przypuszczenie, że większość dysfunkcji rozwojowych takich jak m.in. brak koncentracji czy nadpobudliwość może mieć swe źródła w bardzo ograniczonym lub zupełnym braku kontaktu dzieci z Naturą. Natomiast badania z zakresu pedagogiki, medycyny oraz psychologii pokazują, że kontakt dzieci z Przyrodą powoduje, że rzadziej występują u nich różne dysfunkcje. Przyroda pobudza również kreatywność, sprawność fizyczną czy koordynację ruchową.
Dlatego przebywanie w lesie, na łące, nad rzeką czy jeziorem jest bardzo ważne od najmłodszych lat. Co jednak mają robić dzisiejsze dzieci skazane na przestrzeń miasta czy zapatrzone w multimedia?
Badania i doświadczenia pokazują, że dzieci stosunkowo szybko odnajdują w sobie potrzebę bycia
w Naturze. Trzeba tylko przywrócić im możliwość kontaktu z Przyrodą. Wystarczy zwykły „kawałek” przyrody, za miastem lub w jego obrębie. Wspinając się na drzewa, wąchając kwiaty, tropiąc leśne zwierzęta, czy słuchając szumu drzew dostarczają swemu ciału i psychice tego, czego w tym momencie swego rozwoju najbardziej potrzebują. Dlatego też, jak zawsze podczas naszych spotkań, zejdziemy
z leśnej ścieżki, po to, aby odkryć tajemnice skrywane przez Las. Nastawimy uszu, aby usłyszeć czy ktoś mieszka w lesie . Dowiemy się jak pachnie jesienny mech i kto skrywa się pod upadłym pniem drzewa. Obejrzymy w powiększeniu otaczające nas życie, ćwicząc przy okazji naszą uważność i spostrzegawczość. Przebywając w lesie wzmocnimy nasz układ odpornościowy i poprawimy nastrój, dzięki znajdującej się w powietrzu bakterii glebowej, zwanej Mycobacterium vaccae. Nauczymy się poruszać po lesie, pełnym kłód, gałęzi, liści, szyszek. Wzmocnimy tym samym naszą koordynację ruchową i równowagę.”
Działania planowane w projekcie:
- “Zielony Piątek” – terenowe warsztaty dla dzieci z Przedszkola Niepublicznego nr 4
w Zgorzelcu
- “Rodzina ku Naturze” – leśne warsztaty dla Rodzin z powiatu zgorzeleckiego
z dziećmi w wieku od 3 do 10 lat. Terminy warsztatów 24.IX, 01.X, 15.X, 22.X
w godz.10.00-13.00. Obowiązują zapisy.
- Piknik rodzinny na zakończenie projektu w listopadzie 2022 r. Jego celem będzie podsumowanie efektów realizacji zadania oraz rozpropagowanie dobrych praktyk
w zakresie korzyści płynących dla człowieka z przebywania w ścisłej więzi z Naturą.
Udział w projekcie jest bezpłatny
Informacje i zapisy:
e-mail: fundacjatwojadroga@gmail.com
Facebook: Fundacja Twoja Droga
Zadanie “Leśna ścieżka drogą do dzieci bliskich Naturze” jest realizowane w ramach programu Dolnośląski Fundusz Małych Inicjatyw , finansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030.
Źródło: Fundacja Twoja Droga